W listopadzie 2023 roku kancelaria informowała o wygranej przed Sądem Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju w sprawie przeciwko Alior Bank, dotyczącej sprzedaży funduszy AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ, a w grudniu o tym, że w ocenie kancelarii wniosek o uzasadnienie został złożony przez bank w sposób wadliwy. Precedensowy wyrok (Alior Agio) jest już prawomocny i podlega wykonaniu. Sąd Okręgowy w Rybniku mając na względzie argumenty kancelarii nie uwzględnił zażalenia banku i zakończył sprawę.
Sprawa dotyczyła missellingu funduszu AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ – roszczenie wywodzone było przede wszystkim z niedostosowania oferowanego funduszu do potrzeb klient oraz niepouczenia jej w sposób właściwy o cechach takiego produktu. Jest to pierwsza prawomocnie wygrana sprawa tego typu w Polsce, a o sukcesie adwokata Wojciecha Kaczmarczyka można było przeczytać na pierwszej stronie działu gospodarka Dziennika Gazety Prawnej.
Sąd w omawianej sprawie orzekł o odpowiedzialności Alior Banku za szkody wywołane u jego klientki, w tym stwierdził, że odpowiedzialność banku materializuje się jeszcze przed zakończeniem likwidacji funduszu. Bank wprawdzie zapowiedział apelację, ale sprawa zakończyła się prawomocnie znacznie wcześniej.
Apelację od wyroku można złożyć w odpowiednim terminie po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem. W tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenia wyroku, a termin na złożenie takiego wniosku wynosi 7 dni.
Alior Bank wprawdzie nadał wniosek o uzasadnienie wyroku z dnia 3 listopada 2023 roku, ale uczynił to w sposób wadliwy. W ocenie kancelarii wadliwe złożenie wniosku skutkować powinno przyjęciem, że nie został on złożony w terminie. Tak też przyjął Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju, który postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku uwzględnił stanowisko kancelarii i odrzucił wniosek banku.
Od opisywanego wyżej postanowienia bank złożył zażalenie, które rozpoznał Sąd Okręgowy w Rybniku. Postanowieniem z dnia 30 kwietnia 2024 roku Sąd II instancji utrzymał w mocy skarżone postanowienie, potwierdzając zasadność stanowiska kancelarii.
Opisywane postanowienie Sądu Okręgowego w Rybniku oznacza, że precedensowy wyrok (Alior Agio) jest prawomocny. Sprawa została zakończona, wyrok jest wykonalny, a od postanowienia Sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna.
Kancelaria jest wyspecjalizowana w sprawach z zakresu konsumenckiego prawa bankowego. Adwokat Wojciech Kaczmarczyk nie tylko specjalizuje się w prawie bankowym i finansowym, ale posiada także szeroką wiedzę z zakresu krajowego rynku finansowego. Jest zatrudniony jako pracownik naukowy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie prowadzi przedmioty m.in. związane z instytucjami finansowymi. Jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących rynku finansowego i bankowego.
Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia, mając na uwadze to, że nikt nie jest w identycznej sytuacji. Kluczowe jest opracowanie strategii procesowej dopasowanej do konkretnego przypadku i uwzględniającego możliwości klienta. Zainteresowanych pomocą prawną zapraszam do umówienia spotkania – tel. 605 396 946.
W minionych tygodniach banki coraz częściej kierują wobec swoich klientów frankowych wezwanie do zapłaty -…
W sprawie prowadzonej przez adw. Wojciecha Kaczmarczyka oraz adw. Bartłomieja Panfila przeciwko Syndykowi Getin Noble…
Sąd Okręgowy w Rybniku w sprawie prowadzonej przez adwokata Wojciecha Kaczmarczyka przeciwko ING Bankowi Śląskiemu…
Od dłuższego już czasu pojawiał się problem tego, czy i w jaki sposób możliwe jest…
Aktualnie trwa głosowanie wierzycieli, które przesądzi o tym, czy rozpocznie się restrukturyzacja Aforti. W przypadku…
Nie jest już tajemnicą, że wpłynął wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ogłoszenie upadłości Aforti. W…