Na początku listopada kancelaria informowała o wygranej przed Sądem Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju w sprawie przeciwko Alior Bank, dotyczącej sprzedaży funduszy AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ. Jest to najprawdopodobniej pierwsza wygrana sprawa tego typu w Polsce, a o sukcesie adwokata Wojciecha Kaczmarczyka można było przeczytać na pierwszej stronie działu gospodarka Dziennika Gazety Prawnej. Bank zapowiedział apelację i wydawało się, że minie jeszcze dużo czasu zanim Alior zapłaci za misselling. Bank jednak w sposób wadliwy złożył wniosek o uzasadnienie wyroku (co od razu zauważyła kancelaria), a dzisiaj kancelarii doręczono postanowienie Sądu o odrzuceniu wniosków banku o uzasadnienie wyroku.
Od pewnego czasu można zaobserwować w polskiej bankowości nasilone zjawisko missellingu różnorakich produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, którego ofiarami są najczęściej klienci zainteresowani wyłącznie konserwatywną bankowością (klasyczne lokaty bankowe, rachunki ROR itd.). W wyniku nabycia wadliwych (czasami wręcz toksycznych) produktów klienci tracą sumy idące w setki tysięcy złotych, w tym często oszczędności swojego życia.
Do tej pory w obiegu prawnym występowały nieliczne, głównie nieprawomocne wyroki dotyczące missellingu obligacji GetBack (główny sprzedawca – Idea Bank S.A. zbankrutował zanim jakiekolwiek postepowanie się skończyło, później podobny los spotkał Getin Noble Bank S.A.) oraz jeszcze rzadsze prawomocne orzeczenia dotyczące sprzedaży przez Alior Bank S.A. funduszu W Investments. W obu przypadkach istniały jednak poważne nieprawidłowości występujące po stronie emitentów papierów wartościowych.
Inaczej prezentuje się sprawa o sygn. akt I C 904/21 wygrana przed Sądem Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju przez adwokata Wojciecha Kaczmarczyka. Żadna instytucja nie ma zastrzeżeń do sposobu działania AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ, a fundusz znaczne straty zanotował najprawdopodobniej wyłącznie z uwagi na niesprzyjające warunki. Wadliwości występowały jedynie na etapie oferowania tego produktu przez Alior Bank S.A. – był on całkowicie niedostosowany do potrzeb klientki (którą wprowadzono w błąd co do jego charakteru).
Sąd w omawianej sprawie nie tylko orzekł o odpowiedzialności Alior Banku za szkody wywołane u jego klientki, ale również stwierdził, że odpowiedzialność banku – przynajmniej w części – materializuje się jeszcze przed zakończeniem likwidacji funduszu. Bank wprawdzie zapowiedział apelację, ale wiele wskazuje na to, że nie dojdzie do jej rozpoznania.
Stosownie do art. 369 § 1 i 11 k.p.c. apelację od wyroku można złożyć w terminie dwóch tygodni od otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem (w szczególnych wypadkach w terminie trzech tygodni). W tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenia wyroku, co zgodnie z art. art. 328 § 1 k.p.c. należy uczynić w terminie tygodnia od wydania wyroku.
Alior Bank wprawdzie nadał wniosek o uzasadnienie wyroku z dnia 3 listopada 2023 roku jeszcze 7 listopada, ale nadał go do Sądu Rejonowego w Kutnie (zamiast w Jastrzębiu-Zdroju), który przekierował go do właściwego sądu dopiero 15 listopada. Tym samym, stosownie do dominującej wykładni – to 15 listopada stanowi datę złożenia wniosku (po terminie). Pismem z 22 listopada bank wniósł o uwzględnienie wadliwie złożonego wniosku, względnie o przywrócenie terminu do jego złożenia. Kancelaria pismem z dnia 28 listopada wniosła o nieuwzględnienie powyższych wniosków banku. Dzisiaj doręczono postanowienie z dnia 6 grudnia 2023 roku, w którym Sąd w całości uwzględnił stanowisko kancelarii.
Bank najprawdopodobniej złoży zażalenie od wskazanej decyzji Sądu. Jeżeli jednak nie zostanie ono uwzględnione – Alior zapłaci za misselling funduszy w oparciu o wyrok Sądu I instancji, bez składania apelacji (nie będzie po prostu uprawniony do jej złożenia). Jednocześnie, w dalszym ciągu nie można wykluczyć apelacji kancelarii w przedmiocie odpowiedzialności banku za przyszłe szkody (pisemne uzasadnienie wyroku nie zostało jeszcze doręczone).
Misselling produktów finansowych to oferowanie produktu całkowicie niedopasowanego do potrzeb klienta (często wręcz sprzecznego z nimi), zazwyczaj w ten sposób oferowane są produkty inwestycyjne (certyfikaty inwestycyjne, obligacje itd.) lub ubezpieczenia (polisolokaty itd.). Bardzo często pracownicy banku wykorzystują niewiedzę klienta i przekonują go o adekwatności produktu.
Pomijana jest większość istotnych informacji (np. znaczne ryzyko, długotrwałe zamrożenie środków), a prezentowane są tylko wybrane zalety produktu, często dodatkowo w sposób nierzetelny (np. nadzwyczajny zysk, gwarantowanie produktu itd.). Bankowcy zawsze dbają o to, żeby klient podpisał wielostronicowe dokumenty zawierające komplet pouczeń i przygotowanych wcześniej przez bankierów „odpowiedzi” klienta (zdarza się że nieprawdziwych).
Podpisanie dokumentów nie jest jednak równoznaczne z brakiem odpowiedzialności banku. Konieczne jest jednak wykazanie jak przebiegał proces oferowania produktu. Każda sprawa tego typu wymaga analizy przez doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie bankowym i finansowym.
Sprawy z zakresu prawa bankowego stanowią istotny aspekt działalności kancelarii. Adwokat Wojciech Kaczmarczyk specjalizuje się w prawie bankowym i finansowym i posiada szeroką wiedzę z zakresu krajowego rynku finansowego. Jest także zatrudniony jako pracownik naukowy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie prowadzi przedmioty m.in. związane z instytucjami finansowymi. Jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących rynku finansowego i bankowego.
Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia, mając na uwadze to, że nikt nie jest w identycznej sytuacji. Kluczowe jest opracowanie strategii procesowej dopasowanej do konkretnego przypadku i uwzględniającego możliwości klienta. Zainteresowanych pomocą prawną zapraszam do umówienia spotkania – tel. 605 396 946.
W minionych tygodniach banki coraz częściej kierują wobec swoich klientów frankowych wezwanie do zapłaty -…
W sprawie prowadzonej przez adw. Wojciecha Kaczmarczyka oraz adw. Bartłomieja Panfila przeciwko Syndykowi Getin Noble…
Sąd Okręgowy w Rybniku w sprawie prowadzonej przez adwokata Wojciecha Kaczmarczyka przeciwko ING Bankowi Śląskiemu…
Od dłuższego już czasu pojawiał się problem tego, czy i w jaki sposób możliwe jest…
Aktualnie trwa głosowanie wierzycieli, które przesądzi o tym, czy rozpocznie się restrukturyzacja Aforti. W przypadku…
Nie jest już tajemnicą, że wpłynął wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ogłoszenie upadłości Aforti. W…