Kancelaria informowała już wcześniej o prawomocnej wygranej przed Sądem Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju w sprawie przeciwko Alior Bank, dotyczącej sprzedaży funduszy AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ, – w zakresie kwoty utraconej wobec spadku wartości posiadanych certyfikatów inwestycyjnych. W dniu 19 marca 2025 roku Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju wydał kolejny precedensowy wyrok, tym razem zasądzający od Alior Banku kwotę odpowiadającą hipotetycznej wartości posiadanych certyfikatów inwestycyjnych. Wskazany wyrok przesądza odpowiedzialność banku za fundusz AGIO.
Czego dotyczyła sprawa?
Kancelaria już wcześniej wytoczyła imieniem klientki powództwo o kwotę utraconą na lokowaniu środków w funduszu AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ – wedle hipotetycznej wartości funduszu. Sprawa dotyczyła zatem roszczenia będącego różnicą pomiędzy ulokowaną kwotą, a sumą dokonanych wypłat i hipotetyczną wartością funduszu. Była to pierwsza prawomocnie wygrana sprawa tego typu w Polsce, a o sukcesie adwokata Wojciecha Kaczmarczyka pisał Dziennik Gazeta Prawna.

Sąd w opisywanej sprawie zasądził całą żądaną kwotę stwierdzając, że co do zasady odpowiedzialność banku materializuje się jeszcze przed zakończeniem likwidacji funduszu. Wobec takiego rozstrzygnięcia kancelaria wytoczyła kolejne powództwo – tym razem o kwotę odpowiadającą hipotetycznej wartości posiadanych przez klientkę kancelarii certyfikatów inwestycyjnych.
Jakie orzeczenie wydał Sąd (odpowiedzialność banku za fundusz AGIO)?
Wyrokiem z dnia 19 marca 2025 roku w sprawie o sygn. akt I C 5/24 Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju zasądził na rzecz klientki kancelarii całą żądaną kwotę wraz z odsetkami od daty pierwszego wezwania, a także zasądził na jej rzecz koszty procesu. Tym samym w obu wyrokach na rzecz klientki została zasądzona suma wszystkich utraconych przez nią środków.

Opisywany wyrok oznacza, że odpowiedzialność banku za fundusz AGIO Wierzytelności Plus 2 NS FIZ dotyczy wszystkich utraconych kwot, a także iż odpowiedzialność taka materializuje się jeszcze przed zakończeniem likwidacji funduszu.
Wyrok wydany w sprawie I C 5/24 nie jest jeszcze prawomocny, aktualnie bank ma otwarty termin do złożenia wniosku o jego uzasadnienie.
Czy kancelaria przyjmuje sprawy o misselling produktów inwestycyjnych?
Adwokat Wojciech Kaczmarczyk jest specjalistą w prawie bankowym i finansowym, posiada także szeroką wiedzę z zakresu krajowego rynku finansowego. Jest zatrudniony jako pracownik badawczy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie prowadzi przedmioty m.in. związane z instytucjami finansowymi, jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących rynku finansowego i bankowego.
Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia, kluczowe jest opracowanie strategii procesowej dopasowanej do konkretnego przypadku i uwzględniającego możliwości klienta. Poszkodowani przez bank proszeni są o kontakt telefoniczny 605 396 946.